fbpx

Şeker Hastalığı Ameliyatı

Şeker Hastalığı Ameliyatında Başarıyı Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Şeker hastalığı ameliyatı diyabeti olan hastalar için kişiye özel olarak gerçekleştirilen bir cerrahi operasyondur. 

Şeker hastalığı ameliyatı diyabete karşı en etkili tedavidir. Ameliyatın sonrasında hastalar diyabet ilaçlarını veya insülin kullanımını bırakmakta ve hayatlarına normal bir şekilde devam etmektedir.

Şeker hastalığı ameliyatı hastalığın son bulmasının yanı sıra kişinin hayat kalitesini, sağlığını ve ömrünü de etkilemektedir. Ancak her hasta şeker hastalığı ameliyatında aynı etkiyi görecek diye bir durum söz konusu değildir. Her hastanın ameliyatta gördüğü etki seviyesi farklıdır ve buna neden olan bazı durumlar bulunmaktadır. Bunlardan bazıları şunlardır;

Hasta yaşı

Şeker hastalığının süresi

Şeker hastalığı tedavisinin geçmişi

Dokuların insülin duyarlılığı

Organların hasar dereceleri

Bu durumların yanı sıra şeker hastalığı ameliyatına engel olabilecek bazı durumlar da bulunmaktadır. Bu nedenle hasta şeker hastalığı ameliyatı için uygun olup olmadığının anlaşılması nedeniyle bir dizi testten geçirilmektedir. Bu testler sonucunda ameliyata engel olabilecek durumların varlığı araştırılır. Şeker hastalığı ameliyatına engel olabilecek durumlardan bazıları şunlardır;

Bulimia gibi yeme bozukluğu olan hastalar

Akciğer, böbrek ve kalp hastalıkları

Karaciğer fonksiyonlarında bozukluklar

Sindirim sisteminde devam eden hastalık olması

Önceden bir takım cerrahi geçmişi olan hastalar

Kanser olan hastalar

Hamile veya hamilelik planı olan hastalar

Şeker hastalığı ameliyatında başarılı olunabilmesi için bazı etkenler çok önemlidir. Bu etkenler arasında en önemli olanı ise hastanın pankreasında insülin üretme kapasitesinin olmasıdır. Ancak tek başına bu da yeterli değildir. Hastanın organları şeker hastalığı yüzünden ciddi derecede hasar görmüşse ameliyatta başarı beklenmez. 

 

Şikayetleriniz, sağlık hizmetlerimiz, tedavi yöntemlerimiz ve bizimle ilgili tüm konularla iletişime geçebilir, sorularınıza cevap alabilirsiniz. Bilgi birikimimiz ve edindiğimiz tecrübeyi sağlığınız için kullanmaya hazırız. 

İletişim bilgileri

Adres :

Yeşilkent, 2011. Sk. No:25, 34515 Esenyurt/İstanbul

Telefon :

+90 505 770 18 52

 

Email:

info@drhasanabuoglu.com